Ana menü

Giriş: Sunucuya bağlandıktan ve oyunu yükledikten sonra karakterin Nostale renkli dünyasında belirir. Yukarıdaki resmin yardımı ile sana arayüz ana öğeleri anlatılır.

1. Karakter bilgileri: Bu pencere sana portrenin yanında karakterinin ismi, şimdiki savaş seviyesi, uzmanlık puanları, büyü ve yaşam puanları hakkında bilgi verir. Ayrıca bölüm 4 için hangi gruba ait olduğunu da görebilirsin.

2. Etkiler: Etkiler sana karakterinin saldırı gücünün artması veya haraketinin yavaşlaması gibi durum değişikliklerini haber verir. Sağ tuş ile tıklaman halinde belli etkiler ile ilgili detaylı bilgi alabilirsin.

3. Hedef bilgileri: Hedef bilgileri karakter bilgilerinin karşıtıdır. Sana seçtiğin karakter, yaratık v.b. hakkında isim, ırk, öğe, savaş seviyesi , büyü ve yaşam puanı hakkında bilgi verir.

4. Refakatçi bilgisi: Sana, senin ve grubunun Nosmateleri (Ev hayvanı, partner) hakkında bilgi verir.

5.Hızlı tuşlar: Hızlı tuşlar becerilere ve eşyalara çabuk erişim şansı verir. Bunları oluşturulan kısayollardan kullanabilirsin. (Sayılar [0-9] ve [Q], [W], [E], [R], [T]). [Tab] tuşu ile hızlı tuşları değiştirebilirsin. Eşyaları ve becerileri hızlı tuş yuvalarına yerleştirebilmek için envanteri [I] veya beceri penceresini [K] aç ve basılı fare tuşu ile istenen eşyayı veya beceriyi hızlı tuş yuvasına çek.

6.Kısayollar: Kısayollar sana önemli menü pencerelerine ulaşma imkanı verir. Bu kısayollar sayesinde [P] ile karakterine, [K] ile becerilerine, [I] ile envanterine, [O] ile görevlerine ,[L] ile mini ülkene , [N] ile messengerına ve [F12] ile oyun rehberine ulaşabilirsin. Notlar, parseller ve sistem seçeneklerinin kısayol tuşu yoktur, sadece fare tıklaması ile kullanılabilirler.

7.Mini harita: Mini harita üzerinde diğer haritalara olan çıkışları, Npcs ,bulunduğun yeri ve hedefinin bulunduğu yeri görebilirsin. Mini harita üzerine sol tıklama ile seçilen noktaya doğru da haraket edebilirsin.

8.Tecrübe puanı: Tecrübe puanını gösterildiği çubuk savaş ve meslek puanını gösterir. Ayrıca bulunduğun seviyedeki yüzdelik oranla kaydedilen ilerlemeyi de görebilirsin. Eğer %100 seviyesine ulaşırsa bir sonraki savaş /meslek seviyesine ulaşırsın.

9.Görev yardımı: Görev yardımı sana ana ve ek görev hakkında kısa bilgiler verir. Görevler hakkında tam bilgi alabilmek için [O] ya bas.

10. Etkinlik Penceresi Bu pencere sana bir sonraki etkinliğe kalan zaman hakkında bilgi verir. Ayrıca Buzkıran ve Ani Savaş gibi etkinlikleri de buradan başlatabilirsin. Eğer bir akın grubu kurulduysa, buna bu pencere üzerinden direkr olarak katılabilirsin. Ayrıca arkadaşlarından messenger üzerinden alacağın haberleri de buradan görebilirsin.

Karakter penceresi [P] Karakter penceresinde farklı karakter değerleri, taşıdığın teçhizat, Nosmatelerin ve bölüm 4 için savaş istatistiklerin hakkında bilgi bulursun.

Bölüm penceresi [O] Bu pencerede yapılan görev hakkında, tamamlanan uzay zaman taşları ve kaydettiğin ilerlemeler hakkında bilgi bulabilirsin.

Aile penceresi Aile penceresi sana ailen, rütbeler, üyeler, haberler v.b. hakkında bilgi bulabilirsin. Daha sonra, istatistikler tuşu ile aile başkanı için rütbeleri kontrol etmek daha kolay olacak.

Görüşme penceresi Buradan tamamlanan görevler hakkında filmleri izleyebilir ve geçmiş diyalogları tekrar okuyabilirsin.

Mini ülke penceresi [L] Burada mini ülken hakkında bilgileri, hoşgeldin mesajını, mini oyunlar için gerekli olan üretim puanını ve bitkiler, evler, depolar, dekorasyonlar, mini oyunlar ve yapılar hakkında da bilgi bulabilirsin.

Yetenek penceresi [K] Yetenek penceresi üç bölümden oluşur. En solda içinde bütün pasif temel becerilerini görebileceğin eğitim bölümü bulunur. Ortada bütün savaş becerilerinin gösterildiği kabiliyet bölümü bulunur. Sağ bölüm ise, duyguları, akın listesini ,mağazayı, zaman dairesini ve kaldırma/dinlenme becerilerini görebileceğin, haraket bölümüdür.

Envanter penceresi [I] Envanterin farklı kategorilere bölünmüştür. Teçhizat bölümünde silah, zırh,eldiven, ayakkabı, kolye v.b. gibi önemli teçhizat eşyalarını bulabilirsin. Ana bölümde görev ile ilgili ve güç tohumu, iksirler gibi sık kullanılan aletleri bulabilirsin. Son bölümde ise malzemeler, yiyecek ve diğer bölümlerde kullanılamayan herşeyi bulabilirsin. Ayrıca teçhizat envanterine ek olarak uzmanlık kartı ve kostümlerini koyabileceğin ilave bölüm de bulunur.

Messenger [N] Buradan diğer oyuncularla sohbet edebilir ve onları arkadaşlık listene ekleyebilir yada silebilirsin. Ayrıca onları çevrim içi yada dışı olduklarını da burdan görebilirsin. Ayrıca arkadaşının isminin yanında duran ev işaretine tıklayarak, kapalı olmadığı sürece onun mini ülkesine ulaşabilirsin. Eğer envanterinde yeterli sayıda kanat varsa, arkadaşının isminin yanındaki arkadaşlık kanatlarının üzerine basarak, kendini onun yanına ışınlayabilirsin. Küçültülmüş bir sohbet penceresini organizasyon çubuğundan tekrar açabilirsin.

Sistem ayarları Sistem ayarları sana temel ayarları değiştirme ve farklı haberleri engelleme şansı verir. Buradan çözünürlük ve detay seviyesi gibi her türlü grafik ayarları düzenleyebilir, pencere moduna geçebilir veya efekt ve müzik ses ayarını yapabilirsin. Ayrıca grup, arkadaşlık ve aile davetlerini, ticaret ve fısldama/konuşma sohbet kanalını engelleyebilirsin. Ayrıca fare kapanını açıp kapatabilirsin. Bu kapan fare göstergesinin otomatik olarak bir hedefi takip etmesine yada yakında duran eşyaların üzerine zıplamasını sağlar.

Sohbet penceresi Sohbet penceresi andaki diyalogları gösterir. Büyüklüğünü fare aracılığı ile değiştirebilirsin. Gösterilen haberleri de, sohbet ekranının üst kısmında istenilen muhabbet kategorilerini seçerek, eleyebilirsin. Seçenekler arasında: Genel, fısıldama, aile ve grup bulunuyor. Bu ayrıca sıradaki komutlar ile de mümkün.
Sohbet Komut
Fısıldama /Karakter ismi metin
Grup/Akın ; Metin
Aile : Metin
Uzay Zaman !Metin
Son fısıldanan sohbet partnerini seç. yukarı / aşağı ok tuşu