Uzay zaman taşları

Uzay zaman taşı nedir?

Uzay zaman taşları istenilen sıklıkta tekrarlanabilen geçici görev kartlarıdır. Bu kartlar belirli bir savaş seviyesi gerektirirler ve grup olarak yada yalnız yapılabilir. Daha tamamlanmamış uzay zaman taşları mini harita üzerinde mavi ve tamamlananlar yeşil ile gösterilir. Kahraman görevleri mor. Bu görevlere sadece bölümün diğer bütün görevleri sonlandırılırsa katılınabilir. Kahraman görevinin başarı ile sonlandırılması halinde hikayeye (Ana görev) geri dönülür. Efsanelere göre haritada görülemeyen gizli uzay zaman taşlarının da bulunduğu söylenir.

Sıradan uzay-zaman taşı

Sıradan uzay zaman taşlarını her yerde bulabilirsin. Bu taşlar sana mini haritanda ayrıca gösterilir. Bu taşlara ana hikayede yer alabilmek için ihtiyacın vardır.


Acil uzay zaman taşı

Bir görevin sonlandırılması halinde acil uzay zaman taşı ele geçirebilirsin (Q ile bir taş) Bu taşlar diğerlerinden farklı olarak envanterin içinden her zaman ve her yerde etkinleştirilebilir. Görevin tamamlanmasından sonra taşı kullandığın mekana geri gönderilirsin.


Gizli uzay zaman taşı

Normal uzay zaman taşlarının yanında istek çubuğu ile bulunması gereken gizli uzay zaman taşları da vardır. İstek çubukları Nosville'de Macolm Mix'ten temin edilebilir. Buna ek olarak üzerinde bulunduğu yer ve gerekli malzemelerin listesi bulunan uzay zaman parçasına ihtiyacın vardır. İstek çubuğunu kullanmak istersen üzerine çift tıklaman yeterli. Eğer soru işareti görülürse uzay zamandan çok uzaksın demektir. Eğer bir ok görülürse bunu takip et. Eğer doğru konumda bulunuyorsan bir ünlem işareti görülür ve enerji alanı etkinleşir. Bundan sonra parçanın kullanımı halinde uzay zamanı oluşturabilirsin.

Uzay zaman görünümü

1) Görev haritası sana daha içinde bulunmadığın (siyah), içinde daha yaratıkların bulunduğu (turuncu) ve içini başarı ile temizlediğin (beyaz) odalar hakkında bilgiler verir. Ayrıca sana karakterinin nerede bulunduğunu ve odaların çıkışlarını da gösterir. Kullanılan çıkışlar (mavi), kullanılmayan çıkışlar (siyah), kilitli olanlar (kapalı kilit), açık olanlar (açık kilit) ve uzay zamanı terketmeye yarayan çıkış (yeşil) olarak farklılık gösterirler.


2) Bilgiler arasında görev durumuna genel bakış, toplam puan, etkin olan uzay zaman taşının en yüksek puanı ve görev başarısız olmadan arta kalan yaşam puanı gösterilir.


3)Zaman göstergesi görevin başarısızlık ile sonuçlanmasına daha ne kadar zamanın olduğunu gösterir. Saat görüntüsünün yanındaki bölümde saniye ve taş göstergede ise dakika gösterilir.


Kullanılabilen nesneler

1) Sandıklar: Uzay zamanda farklı sandıklar bulabilirsin. Bu sandıkların içinde farklı eşyalar bulunabilir.

2) Kaldıraçlar: Kaldıraçlar normal şartlarda kilitli kapıların açılmasında kullanılır.

3) Kristal küreler: Kristal küreler sana farklı yollar açma imkanı verir. Seçilen kristal küreye göre uzay zamanı farklı bir şekilde sonlandırman gerekir.

Başarı: Ödül

Başarı ile tamamlanan uzay zamandan sonra ödülünün gösterildiği alet penceresi açılır.

1) Rastgele eşya: Tamamlandıktan sonra rastgele bir eşya elde edebilirsin.

2) Özel eşya: Özel eşyayı ilk sefer tamamlandıktan sonra ödül olarak elde edebilirsin.

3) Bonus eşya: Başarıyla tamamlanan her Uzay Zaman görevi sonrasında elde edersin.

Başarısız

Eğer başarısız olursan, bunun sonucunda bir bilgi penceresi açılır. Buna ek olarak tekrar uzay zamanın dışına geri gönderilirsin ve tekrarlama durumunda kalırsın. Eğer zaman boşluğunu 2 kere arka arkaya başaramazsan, bunu kaybeden modunda bitirebilirsin. Böylece görev için verilen zaman limiti artar. Ancak kaybeden modunda başarı ile bitirilen uzay zaman sonucunda sadece özel eşya sahibi olabilirsin.

Puan kazanımı

Uzay zamanda yüksek skor elde etmek için başlat tuşu yerine kaydet tuşuna basman gerekiyor. Ancak bunun için bir miktar altına ihtiyacın olacak. Eğer yüksek bir puan yapabilirsn ismin hemen listedeki yerini alacak. Puanların sadece yüksek skor elde etme amaçlı kaydet tuşuna basman halinde kaydedilecek. Uzay zamanda farklı yollardan puan toplayabilirsin.

1) Yaratıklar: Güçlü yaratıklardan güçsüzlere göre daha çok puan kazanırsın. Puan yaratıklarının avlanması halinde fazladan puan kazanırsın. Bu yaratıklar yeşil bir üçggen ile işaretlenmiştir. Bir puan yaratığını öldürüğün an bir diğeri ortaya çıkar.

2) Puan eşyaları: Bazı yaratıklar ölünce arkalarında puanlar bırakırlar. Puanını arttırmak için bunları topla.

3) Uzay zamanın sonlandırılması halinde arta kalan zaman, bütün haritalardaki yaratıkların öldürülmesi, bütün YZKların hayatta kalması ve bütün kartların keşfedilmesi için puan kazanılır.

Seviye cezaları Yüksek seviyeli karakterlerin skor derecesi yapmasını engellemek için seviye cezaları bulunur. Bunlar uzay zaman için gerekli olan seviye ve karakter seviyesi arasındaki farka göre belirlenir. Görev için gerekli olan seviyenin üzerindeki her seviye için %2 daha az puan alırsın. Bu 50 seviye fark halinde 0 puan alacağın anlamına gelir.